Gizli şifre: IBAN’a at. Dolandırıcılar bayram seyran demiyor

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması, araç kiralama talebini önemli ölçüde artırdı. Sektör yetkilileri, bu dönemde dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşları uyararak, sahte siteler üzerinden yapılan dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Köksal Öztürk, tatilde araç kiralayacak kişilere çeşitli uyarılarda bulunarak, tatil süresince artan talebin kötü niyetli kişiler için fırsat oluşturduğunu belirtti.

Özellikle kurumsal ve saygın araç kiralama firmalarının internet sitelerini kopyalayarak vatandaşları dolandırmaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Kiralama işlemleri için mutlaka kurumsal web sitelerinin ve çağrı merkezlerinin kullanılması gerektiğini, kredi kartı bilgisi ya da IBAN numarasına para transferi isteyen kişilere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Yiğit Aras da bayram öncesi araç kiralama talebinde büyük bir artış olduğunu ve bayramda yaklaşık 100 bin kiralık aracın trafikte olacağını ifade etti. 2023 yılına göre yüzde 40 büyüyen kısa dönem araç kiralama sektöründe doluluk oranlarının yüzde 90’ı geçtiğini belirten Aras, özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesinin talep yoğunluğunda başı çektiğini söyledi.

Akdeniz ve Ege bölgelerinde ise yaz yoğunluğuna ulaşıldığını, birçok müşterinin İstanbul’dan araç kiralayarak tatil bölgelerine gittiğini ekledi. Ayrıca, yurtdışından gelen tatilcilerin de kiralık araçlara yoğun talep gösterdiğini belirtti.

Aras, kış aylarında kiralama sürelerinin ortalama 4 gün, yaz aylarında ise 6 gün olduğunu ve fiyat artışlarının tüketicileri ekonomik grup araçlara yönlendirdiğini söyledi.

Özellikle B ve B+ sınıf araçların yoğun talep gördüğünü, otomatik vites ve benzinli araçlara olan ilginin arttığını, ancak elektrikli araçların düşük talep gördüğünü ve sektör genelinde yüzde 1’in altında bir oranla temsil edildiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir